602 7692, Mobiil: 506 8437
Reklaambännerid


Kalkulaator
Hind EUR:
Arvuta
Hind EEK:

LOE LISAKS

JOOGAPOOD: LISALUGEMIST: Sellel lehel leiad põhjalikumat lugemist mis haakub pakutavate toodete, toitumise, tervise ning joogaga.

 

SOBIVA JOOGAMATI VALIK

Loomulikult ei kasutanud vanad joogid aastasadade ja -tuhandete tagustel aegadel ei matte, kotte, polstreid, klotse ega rihmasid. Kaugel mägedes, muust maailmast eraldatult, olid joogi ainsaks töövahendiks keha ja meel. Tänasel päeval on pakutavate joogatarvete valik muljetavaldav. Joogamatist, tema värvusest ja mudelist on saanud omaette teema ja kirg. Samas kui paljud joogid lähenevad jooga-atribuutikale minimalistlikust perspektiivist, on paljudele mõningane abivahendite kasutamine loomulik ja vajalik, aidates praktikat tõhustada. Esimene ja peamine nende abivahendite hulgas on muidugi joogamatt.

Joogamatt pakub pehmendust ja isolatsiooni maapinna/põranda ja meie keha vahel, libisemistakistust ning aitab stuudios paremini luua teatud oma "ruumi". Joogamati valikul on arvamuste ja eelistuste paljusus, kuid mõningad peamised ja otsustavad faktorid joogamati valikul on järgmised:

Ökoloogiliselt sõbralik: paljud erinevad joogamatid, eriti just suurtes jaekettides pakutavad, sisaldavad kehale mitte just sõbralikku PVC-d või lateksit. Viimane on ilmselge faktor lateksitalumatuse all kannatajatele. PVC osas eksisteerib tõendeid, mis viitavad PVC seosele haiguste ja haiguslike seisunditega. Arvestades asjaolu, kui palju ja tihedalt meie käed, keha ja pea praktika ajal matiga kokku puutuvad, on joogamati materjali küsimus kaalumist väärt.

Mati kaal ja paksus: siin sõltub palju sellest, millisel viisil soovite joogamatti kasutada - kas statsionaarselt kodus, pidevalt kaasavõtmiseks näiteks joogatundi, kas käite jala, sõidate rattaga või autoga, vajate matti reisidele kaasavõtmiseks vms. Samuti joogastiilist ja pehmendusvajadusest sellest lähtuvalt. On ekstrapaksud matid neile, kes vajavad lisavetruvust ja pehmendust, On kerged ja väga paindlikud matid, mis kannatavad hästi kokkurullimist ja mõned isegi kokkuvoltimist. Paksemad matid (sõltuvalt ka materjalist) on reeglina raskemad, õhemad küll kergemad, ent ei paku nii head pehmendust.

Joogastiil: joogastiilil võib olla suur mõju mati nõudmistele. Kui teete "kuuma" ja rohket higistamist kaasatoovat joogastiili nagu näiteks Bikram jooga, siis vajate hoopis teistlaadset matti kui pehme ja taastava joogastiili harrastaja. Erinevad matid on erineva paksuse, põrutuste neelamise võime ja libisemistakistusega. Matid on erinevalt "kleepuvad", mis mõjutab haardumist ja "pidamist" ning samuti on mattidel erinev tekstuur ja muster, mis jällegi mõjutab haardumist.

Mida siis jälgida?

 • Et hoiaksime oma ostuga võimalikult emakest maad, loodust ja enda tervist
 • Vastupidavust - paljud supermarketimatid hakkavad kooruma juba esimestel nädalatel
 • Naha-ja kehasõbralikkust - looduslikud versus kunstlikud materjalid, miitesõbralikud versus sõbraliku materjalid ja tehnoloogiad
 • Paksust ja pehmust - paksem matt on reeglina pehmem ja vetruvam
 • Haarduvust ja libisemiskindlust - arvesta joogastiili, higistamiskalduvust; liigne haarduvus on halb ja liiga vähe pidamist on halb; mõned "kleepuvad" matid on nii kleepuvad, et selmet kleepuda põranda külge kipub matt kleepuma käte ja jalgade külge
 • Kompressioonitaluvust - pigista sõrmede vahel et tunnetada kokkusurumistaluvust (et sõrm ei vajuks nagu vahu sisse)
 • Mati suurus ja kaal - matt ei tohiks jääda liiga väikeseks, peaks sobima harjutaja mõõtudega ja joogastiili vajadustega, oleks korrelatsioonis kasutusotstarbega (statsionaarne või kaasaskantav)
 • Mati puhastatavus - matt peaks kannatama puhastamist
 • Mati servad - olgu pehmed
 • Isikupäraga seotud aspekte - värvus, "tunne", jms
 • Rahalisi võimalusi
 • Kasutajate kommentaare - otsi netist!

2 PEAMIST MATIKATEGOORIAT:

KLEEPUVAD ehk PVC MATID - populaarne matiliik, õhukesed, kerged ja lihtsad transportida, pakuvad head stabiilsust ja sobivad eriti algajatele. Miinus - ei lase täielikult osa saada jooga ühest eesmärgist - keha ja meele tasakaalu saavutamine - kuna see vajadus langeb kleepuva matiga ära, mistõttu ei saa joogast täielikku vaimset kasu. Muidugi mängib siin rolli ka mati tootmisel kasutatav tehnoloogia ning lisaained, on väga häid, nahasõbralikke, vastupidavaid ja sugugi mitte nii kleepuvaid PVC matte (ka nende hinnatase on kõrgem).

ÖKOSÕBRALIKUD ehk LOODUSLIKUD MATID - 100% mittetoksilised ja kehasõbralikud, taaskasutatavad, biolagunevad, loodussõbralikud, keskkonnasõbralik tootmine. Väga hea libisemistakistusega. Annab võimaluse anda oma väike panus keskkonna heaks.

LEVINUMAD MATITÜÜBID:

 • Standard PVC ehk plastikmatid - ilmselt kõige odavam matitüüp ja seetõttu algajate levinuim valik. Laiatarbe PVC mattide miinuseks on see, et ta on tihti liiga õhuke ega anna piisavalt pehmendust, lõhnab halvasti kemikaalide järele ning tõenäoliselt annab neid ka välja, sisaldab ftalaate mis muudavad kõva plastiku pehmeks ning on laborikatsetes rottidega osutunud tervistkahjustavaks. Tootmine on keskkonnavaenulik. SAMAS: uute, keskkonnasõbralike tehnoloogiatega on võimalik toota tervisele ohutuid ja keskkonda säästvalt toodetud PVC matte. Seega jälgi hoolikalt tootja-ja tooteinfot! (ftalaadivaba, näiteks Oeko-Tex sertifitseeritud, nahasõbralikest materjalidest jne - see info on mati pakendil alati kirjas, kui tootja sellega kiidelda saab).
 • Korgist või dzhuudist matid - keskkonnasõbraliku matid väikeste miinustega - nad on valmistatud poorsetest taimedest ja seetõttu imavad higi. Selle tulemusel võib matt hakata kandma higisele joogatreeningule iseloomulikku lõhna ning higi ja mustus kahjustavad aja jooksul ka mati tekstuuri vähendades nii mati vastupidavust
 • Kummimatid - keskkonnasäästlik ja rahasäästlik ost. Kummimatid on robustsed, ent kõige tavalisemad matid on reeglina odavad. Kumm on taastuv loodusvara - kuid jälgi, et matt oleks looduslikust kummist ja mitte kunstlikust, mille tootmine on keskkonnavaenulik ning tervisemõjud analoogsed ftalaadisisaldusega matile. Looduslikust kummist matid võivad olla probleemsed lateksitalumatuse korral - ent ftalaadi-ja lateksivabad matid on samuti saadaval, ehkki hinnatasemelt kallimad (mis siiski õigustab end!). Seega jälgi hoolikalt tooteinfot!
 • Bikram matid - Bikram jooga karmidele nõuetele vastav matt peaks olema piisavalt paks ja pehmendav. Õhuke matt kuluks siin kiirelt ega annaks piisavat põrutuspehmendust. Bikram jooga jaoks on hea valik ökosõbralik looduslik kumm või bambus või mõni muu taimne materjal. Bambusmatid on siinjuures vastupidavamad ja kergemad. Bikram joogas on tegemist kuuma ja higimärja praktikaga, mis nõuab matti mis ei libise ega nihku. Seetõttu võiks matil olla muster mis annab haardumise vaippõrandal kui ka kõval põrandal.
 • Pilates matid - kas ka Pilates matti saab kasutada joogaks? Saab, ent on mõningad nüansid. Esmalt on Pilates matt palju paksem kui tüüpiline joogamatt - olles nii säästlik põlvedele, puusadele, küünarliigestele, õlgadele ja seljale kontaktvigastuste eest - mis võib olla kaalutluseks mõne vana vigastuse puhul. Teiseks aga ei ole Pilates matid tingimata mittelibiseva pinnaga. Libisemistakistus on aga jooga puhul vajalik. Kui soovid teha aga nii joogat kui Pilatest ja seda ühe ja sama matiga, siis vali pigem Pilates matt, et vältida vigastusohtu.

LAMBANAHK: mõned joogastiilid ei vajagi õieti matti või siis on nõudmised väikesed. Näiteks Kundalini jooga tunnis võib näha inimesi lambanahal praktiseerimas või siis on lambanahk omakorda joogamati peal. Lambanahk aitab hästi isoleerida joogit Maa magnetväljast meditatsiooni ajal. Samuti pakub lambanahk suurepärast pehmendust pahkluudele, põlvedele ja küünarliigestele jooga ajal. Meie põhjamaises kliimas on lambanahk talvel mõnusalt soe, ka on lambanaha bakteritevastased ja hügieenilised omadused suurepärased. Tasuks vaadata ka parkimisviisi - et kasutatud parkained oleksid mittetoksilised ja kehasõbralikud.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklaambännerid